• 301

    Zilele Clujului - Ziua a 4-a

    Community
  • When
    28 Mai 10:00 - 12:00
    Organizat de:
  • Duminică, 28 mai, Primăria Municipiului Cluj-Napoca te invită la Zilele Clujului! Activități distractive, jocuri, spectacole, concerte, ateliere, demonstrații culinare, teatru, expoziții, cinematografie și fotografie - toate te așteaptă în cele 30 de locuri din oraș dichisite pentru desfășurarea celui mai diversificat festivalului al orașului de pe malul Someșului.

    Continuă Festivalul Culinar Internaținal, iar regalul folcloric celebrează pe toată durata ei ziua dedicată folclorului și tradițiilor ziua în Piața Unirii; are loc și Festivalul Multiculturalității. În Piața Muzeului ne întâlnim cu Musai Soundworks, iar pe strada Potaissa admirăm Taberele Antice.

    Consultă întreg programul cu atenție și alege activitățile la care îți dorești să iei parte. Toate acestea te vor îndemna să-ți amintești cu drag de zilele cu soare petrecute în Cluj-Napoca!

    PIAȚA UNIRII

    12:30 Zumbathon caritabil "WE ARE ONE" - Luptăm pentru viață
    14:00 Regal Folcloric:
    Mariana Sfechiș
    Maria Golban Șomlea
    Marius Ciprian Pop
    Vasile Coca
    Năstăcuță Iuga
    Daniela Condurache
    Ionuț Fulea
    Mariana Deac
    Sava Negrean Brudaşcu
    Dumitru Fărcaş
    Aurel Tămaş

    Ansambluri:
    Ansamblul "Armonia Seniorilor", Grupul vocal-instrumental "Speranța" (Centrul de zi pentru varstnici I&II )
    Ansamblul folcloric Zurbolo Cluj-Napoca
    Ansamblul folcloric Crăișorul al Sindicatului liber CIVITAS
    Ansamblul folcloric Dor transilvan al CTP Cluj-Napoca
    Ansamblul folcloric “Mărţişorul” al CCS Cluj-Napoca
    Ansamblul folcloric „Tradiții”
    Orchestra Regal Transilvan
    Orchestra Mazel Tov

    15:00 - 22:00 Compania de teatru, acrobatie si jonglerie Famous Art

    BULEVARDUL EROILOR

    08:00 - 24:00 Expozitie foto “Half” Lehel Makara

    PIAȚA MUZEULUI

    19:00 Musai Soundworks
    20:00 Lyre & Pan Flute by Florin Stefan
    21:00 Dj Carkeys & Harp Swan (Dj+ harpa)
    22:00 Say What Trio

    STR. MIHAIL KOGĂLNICEANU

    10:00 - 22:00 Promenada Cărților
    13:00 Ateliere pentru copii. Desenăm, ne jucăm!
    16:00 Lectură publică
    17:00 Premierea, în metri de carte
    10:00 - 22:00 Festivalul Multiculturalitatii
    11:00 - 23:00 Festivalul Culinar International
    10:00 - 19:00 Fa-ti o poza intr-o carte - Sesiuni foto inedite
    15:00 Atelier de voce, dicție și respirații

    Concerte
    18:30 - 19:00 Spectacol de dansuri palestiniene
    21:00 Take Five Band
    22:00 Incognito

    STR. POTAISSA - ZIDUL CETĂȚII

    10:00 - 21:00 Tabăra Antică - activități specifice în tabăra civilă – ateliere de pielarie, ceramică, țesătorie, fierarie

    Activități specifice în tabăra militară – Inspecția trupelor de către legatus legionis, curățare și întreținere echipamente, instrucția recruților, antrenamente cu arcul, sulița.

    Tabara Antica

    14:00 Ritualul de pregătire pentru luptă al armatei Romane
    16:00 Batalia dintre barbari si romani

    Tabara Medievala

    10:00 - 21:00 Ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie, instrucție recruților, tehnici de mânuirea armelor
    10:00 Trezirea la viață a taberi medievale
    11:00 Atelier de confecţionare de măşti de commedia dellʹarte
    12:00 Prezentarea tehnicilor de mânuire a armelor medievale
    13:30 Dansuri medievale
    15:00 Turnir medieval
    17:00 Înțelepciunea nebunilor - spectacol de fabule medievale

    LA TERENURI - MĂNĂȘTUR

    12:00 - 17:00
    -Cercul de prim ajutor
    -Demonstratii de arte martiale pentru juniori
    -Fairplay, family play - competitie de abilitati sportive intre echipe/familii
    -Psiho-Maraton Minte Forte
    -#TanarInManastur - ateliere pentru adolescenti
    -Padurea Fermecata, terapie in Faget
    -SALT spre munte
    -Prietenul meu, cainele! cu Nuca
    -Intalnirea Colectionarilor de Postcard-uri si Expozitie
    -Lege pentru Ordine in Cartier - Atelier de Jurisprudenta Urbana cu CMC
    -Masa comunitara
    Concerte:
    17:00 - 23:00 The Minions
    Pink Tattoos
    Trupa lu’ Bunu (Rock Academy)
    Finaliștii Concursului “Am talent…în Mănăștur!”
    Taraf de Cluj
    Emeric Imre
    Cliff Kido & Friends
    Dj Darius

    CASINO - CENTRU DE CULTURĂ URBANĂ

    10:00 - 22:00 Expozitie foto “Podurile Clujului”
    10:00 - 22:00 Expozitie foto “Clujul are farmec”

    În spatele Casinou-lui
    11:00 Micul Prinț - spectacol de teatru de papusi
    zona aparatelor de fitness
    15:00 - 17:00 Campionatul national de street workout

    TURNUL CROITORILOR

    10:00 - 20:00 Turnul Creativ – târg de handmade&design
    10:00 - 20:00 Expoziția de fotografie Trăsuri și mașini prin Clujul de altădată
    10:00 - 20:00 Expoziția Expediție în trecut. 120 de ani de la expediția lui Emil Racoviță în Antarctica
    Expoziția Tehnologia secolului XX în reclame

    CINEMATOGRAFUL DACIA

    09:00 - 18:00 Spectacol de planetariu mobil – sala mica

    CINEMA MĂRĂȘTI

    12:00 Spectacol de teatru de papusi - “Degetica”
    14:00 'Cântec, joc și voie bună cu tot neamu' împreună' – spectacol folcloric

    PARCUL CENTRAL

    10:00 - 20:00 The Fun Zone
    Escalada, tiroliana, sunmo, tir cu talere, ateliere de origami si pictura, parc de cozi, turn de lazi, teren de fotbal gonflabil, plimbari cu canoe pe lacul Chios, tenis de masa, trambuline
    10:00 -19:00 Jocuri de societate pentru toate vârstele:
    (jocuri disponibile: Scrabble, Monopoly, Ubongo, Coloniștii din Catan, Ticket to ride)
    10:00 - 19:00 Bowling cu Minioni
    (joc pentru copii în care popicele sunt Minionii)
    10:00 - 19:00 Program de echitatie pentru copii
    10:00 Ora poveștilor
    (lecturarea de povești pentru preșcolari)
    12:00 Atelier semne de carte Angry Birds, Hello Kitty...
    Semne de carte realizate prin tehnica origami, modele simple şi atrăgătoare.
    16:00 Marionete pe degete
    Activitate de decupat şi colorat marionete pentru degete, modele uşor de realizat şi atrăgătoare pentru copii.
    17:00 Ora poveștilor
    (lecturarea de povești pentru preșcolari)
    14:00 - 18:00 Jocuri si activitati asistate de caini
    15:00 Hora Urbană (Reactor de Creatie si Experiment)
    20:00 In viitorul apropiat - spectacol de teatru pentru liceeni

    Tururi ghidate

    18:00 Cluj-Napoca - The Treasure City - tur ghidat in limba engleza

    INSTITUTUL FRANCEZ

    10:00 - 17:00 Tenir Salon - expoziție de mobilier contemporan de Fanny Laure

    MUZEUL DE ARTĂ

    10:00 - 17:00 Expozitie de pictura libaneza

    PARCUL ETNOGRAFIC "ROMULUS VUIA"

    10:00 - 18:00 Expoziție foto: pădurea Hoia-Baciu văzută prin ochii cercetătorilor, clujenilor, echipei Hoia-Baciu Project și a fotografului Cosmin Giurgiu

    STRADA ALEXANDRU DONICI (către pădure)

    16:00 - 20:00 Tur ghidat padurea Hoia-Baciu

    TURNUL POMPIERILOR

    17:00 - 21:00 Incursiune în lumea spiritelor cu Ouija Board (joc)

    PIAȚA 14 IULIE

    17:00 - 21:00 French-German Electro Kiosk
    Warm-up for Clujotronic Electro Arts Festival
    Artrax Dj Set

    PARCUL CETĂȚUIE

    14:00 - 22:00 Beard Brothers Community Corner

    Scena

    14:00 - 15:00 Dj Alexandru Simonca (Shimi)
    15:00 - 16:00 Dj Ahe
    16:00 - 18:00 DJ Dudawales
    18:00 - 19:30 DJ Darkmatter
    19:30 - 20:20 Natif
    20:20 - 21:00 The remakers
    21:00 - 22:00 David & Six Martini

    Sport
    14:00 - 22:00 Baschet, jocuri la bloc, volei, table, darts, tug'o war, sah, origami, curse in saci, Exploremed, jocuri de grup,

    Kids zone
    14:00 - 16:00 Face painting, Jocurile copilariiei, ateliere, codite colorate, Exploremed

    Fun
    14:00 - 16:00 Eye contact, Lupta in costume sumo, foosball real size, biblioteca vie, baloane cu faina, baloane cu apa, Pac Man, cursa pe picioare de lemn

    Chill
    14:00 - 16:00 yoga, masaj, hamace, zona de relaxare din baloti de fan

    STRADA ANDREI ȘAGUNA

    16:00 - 22:00 Art Street